Odmiany jabłek

Istnieje ponad 7500 znanych odmian jabłek. Odmiany różnią się wielkością i ostatecznym rozmiarem drzewa, nawet gdy są hodowane na tej samej podkładce. Dostępne są różne odmiany w klimacie umiarkowanym i podzwrotnikowym.

Brytyjska baza danych o zbiorach owoców w Wielkiej Brytanii zawiera wiele informacji na temat cech i pochodzenia wielu jabłek, w tym alternatywne nazwy dla zasadniczo tej samej „genetycznej” odmiany jabłoni. Większość tych odmian jest hodowana do jedzenia świeżego (jabłka deserowe), choć niektóre są uprawiane specjalnie do gotowania lub produkcji cydru. Jabłka z jabłek są zazwyczaj zbyt cierpkie, aby jeść świeże, ale nadają napojom bogaty smak, którego nie mogą uzyskać jabłka deserowe.

Komercyjnie popularne odmiany jabłek są miękkie, ale chrupiące. Inne pożądane cechy w nowoczesnej komercyjnej hodowli jabłek to kolorowa skóra, brak ordzawienia, łatwość transportu, długa zdolność do przechowywania, wysokie plony, odporność na choroby, wspólny kształt jabłka i rozwinięty smak. Współczesne jabłka są ogólnie słodsze niż starsze odmiany, ponieważ popularne smaki w jabłkach zmieniały się z biegiem czasu. Większość mieszkańców Ameryki Północnej i Europejczyków faworyzuje słodkie, podskórne jabłka. Niezwykle słodkie jabłka o słabym kwasowym posmaku są popularne w Azji, a zwłaszcza na subkontynencie indyjskim.

Stare odmiany mają często dziwny kształt, są rdzawe i rosną w różnorodnych fakturach i kolorach. Niektórzy uważają, że mają lepszy smak niż współczesne odmiany, ale mogą mieć inne problemy, które czynią je komercyjnie nieopłacalnymi – niski plon, podatność na choroby, słabą tolerancję na przechowywanie i transport, lub po prostu bycie „złym” rozmiarem. Kilka starych odmian jest nadal produkowanych na dużą skalę, ale wiele z nich zostało zachowanych przez ogrodników i rolników, którzy sprzedają je bezpośrednio na lokalne rynki. Istnieje wiele nietypowych i lokalnie ważnych odmian o własnym niepowtarzalnym smaku i wyglądzie. Na całym świecie powstały kampanie ochrony jabłek, które mają na celu ochronę lokalnych odmian przed wyginięciem.